Esport w Polsce

Esport, to słowo brzmi coraz bardziej znajomo. Niektórzy grają tylko w automaty, inni niecierpią slotów online i swoją grę ograniczają do zakładów sportowych. Cóż, każdy z nas inny gust i o nim się nie dyskutuje. Ten artykuł poświęcimy zjawisku, które wzbudza coraz większe zainteresowanie w sieci, mianowicie polski esport. Pomożemy Ci też znaleźć stronę, na której będziesz mógł obstawiać zakłady bukmacherskie esport na Counter Strike, League of Legends i Dota 2. Wybierz swojego bukmachera z bogatą ofertą zakładów esport!

Kasyna/ Bukmacherzy z najlepszą ofertą esportów – styczeń 2019

OfertaOcenaGraj!
12000 PLN i 240 spinów4.5 stars
Recenzja
22000 PLN + 200 spinów5 stars
Recenzja
32000 PLN + 200 FS4 stars
Recenzja
42000 EUR + 200 spinów4 stars
Recenzja
5500 PLN + 50 spinów4 stars
Recenzja
62000 PLN + 200 spinów3.5 stars
Recenzja
7Bonus do 3 depozytów, aż do 4000 PLN4 stars
Recenzja
8100% do 800 PLN4 stars
Recenzja
950% do 1000EUR lub 100% do 200EUR4 stars
Recenzja
10100% do 300EUR4 stars
Recenzja

Czym jest esport?

Wielu  z nas zastanawia się co to esport. Spotykamy się z różną nazwą i pisownią. Niemniej jednak określenia: esport, e-sports, sport elektroniczny oznaczają jedno: sport, który polega na rywalizacji w grach komputerowych. Najpierw były gry planszowe i podwórkowe zabawy, potem był komputer i gry na PC i konsolę. Esport jest już tylko kolejnym krokiem, który wykorzystuje chęć rywalizacji z innymi użytkownikami. Biorąc pod uwagę jak bardzo popularne stały się gry komputerowe w ostatnich latach, spodziewamy się równej popularności esport w Polsce i zakładów z nim związanych. Już teraz można obstawiać zakłady bukmacherskie na Courner Strike lub Dota2, na stronach niektórych polskich bukmacherów.

esports

Popularność esportu wynikać może również z jego ogólnodostępności. Już nie musisz trenować miesiącami, by uczestniczyć w zawodach. Wystarczy, że posiadasz komputer (ewentualnie urządzenie mobilne) i dostęp do internetu. Wystarczy, że kochasz grać, a z czasem będziesz w tym bardzo dobry. Gry to czysta przyjemność. Niektóre są dostępne za darmo, wystarczy wejść na stronę i się zarejestrować. Rosnące zainteresowanie grami rozpoczęło się wraz z uruchomieniem platformy online, na której użytkonicy sieci mogli grać między sobą w Quake’a, grę zręcznościową na PC-eta. Zagrać tam mógł każdy w dowolnej chwilii. Gry sieciowe pozwoliły również na nawiązanie kontaktu z innymi graczami, którzy zaczęli się umawiać na grę w konkretnych godzinach. Dziś większość buckmacherów oferuje zakłady esport.

Nazwa e-sport może sugerować coś, czym na prawdę są sporty wirtualne (wirtualnie stworzone i cyklicznie odbywające się wydarzenia sportowe, np. Wyścigi motocykli, psów, koni, etc. Tymczasem esports nie ograniczają się do sportowych gier komputerowych. Właściwie jest na odwrót i póki co rywalizować można w Courner Strike, Dota 2, Call of Duty, Ligue of Legends, Starcrafts 2, czyli w grach zręcznościowych i strategiach czasu rzeczywistego. O specyfice każdej z tych gier opowiemy poniżej. Tymczasem skupmy się na tym, co łączy wszystkie gry, które stanowią część esports. Jest nią możliwość rywalizacji z innymi graczami i pragnienie bycia najlepszym z nich.

Mistrzostwa i mecze esport

Esport udowodnia, że rywalizować można nie tylko na bieżni i ringu, ale również przed ekranem komputera, czy na PS4. Odbywają się też profesjonalne turnieje, mecze czy nawet mistrzostwa świata esport. Na jednej z nich pierwsze miejsce zdobyła ekipa z Polski. Był to pamiętny lipiec 2007 roku w Paryżu w Expo Porte de Versailles, gdzie zorganizowano Electronic Sports World Cup. Wówczas Filip ‘Neo’ Kubski poprowadził swój team do zwycięstwa zdobywając główną nagrodę.

Środki pieniężne przeznaczone na zorganizwanie takiego wydarzenia, a także liczba fanów (na chwilę obecną około 500 milionów na całym świecie) powinna dać wyobrażenie na temat potencjału esportu. Polacy zdobyli wówczas główną nagrodę o wartości 40,000 dolarów. Przy czym najwyższa pula nagród jaka dotychczas miała miejsce osiągnęła wartość 20 milionów dolarów w turnieju Dota 2 The International 2016. Czy jest tu jeszcze ktoś kto turnieje esports traktuje z lekceważeniem i machnięciem ręki?

Esport – praca, sposób na biznes lub życie

Szybko rosnące zainteresowanie esportem przyciąga uwagę inwestorów i stanowi wolną, otwartą przestrzeń i miejsce na nowe pomysły. Sprawia też, że w praktyce gaming stał się przemysłem wysoce dochodowym. Najlepsze gry sprzedają się w dziesiątkach egzemplarzy, a firmy produkujące je prześcigają się w pomysłach na najlepsza fabułę i rozwiązania graficzne. Nakręca to również przemysł produkujący komputery i sprzęt komputery. Gracze zakupują coraz to nowsze oprogramowanie, wymieniają stare karty graficzne na lepsze i toporne myszki na optyczne z wieloma przyciskami. Wszystko, by emocje i doświadczenie gry było jeszcze bardziej przyjemne, a oni sami szybsi i lepsi.

Wreszcie, oserwowanie rywalizujących ze sobą osób grających na PC-cie pozwoliło na zorgnizowanie zakładów. Tak więc do innych zakładów dołączyły zakłady bukmacherskie esport. Co prawda wciąż jeśli chodzi o esport nie mamy do wyboru tak wielu wydarzeń, jak w przypadku pozostałych dyscyplin sportowych, jesteśmy pewni, że ich liczba będzie nieustająco rosła. Biorąc pod uwagę jakie kwoty stanowią nagrody, niektórzy z graczy za pewne postanowią w taki sposób zarabiać na życie. Dlaczego nie? Niektórzy utrzymują się z gry w pokera, więc może byłoby możliwe życie z gry na PS4, czy komputerze. Jeszcze inni będą czerpali dochody z zakładów bukmacherskich esport stawiając zakłady na poszczególnych graczy, lub ich teamy.

esports

Aby zakwalifikwać się do profesjonalnych zawodów należy przede wszystkim dużo grać, na tyle by stać się w tym dobrym. Ponadto, niektóre platformy internetowe organizują oficjalne turnieje (np. ESL PLAY) graczy. W taki właśnie sposób wyłania się najlepszych, którzy mają szansę na zwycięstwo w Electronic Sports World Cup. Na chwilę obecną najbardziej populare tytuły, o których słyszał każdy miłośnik gier komputerowych to: Counter Strike Go, Dota 2, League of Legends, StarCraft2, Call of Duty. Czym charakteryzuje się każda z nich?

Counter Strike, czy Call of Duty tak zwane schooter games, my Polacy nazywamy je po prostu strzelankami. StarCrafts2, League of Legends i Dota 2 to strategie czasu realnego (Real Time Strategy). W każdej z tych gier bawią się tysiące graczy z całego świata. Niektóre z opcji np. Dodatkowe moce bohaterów, armii, etc. można dokupić, inne są dostępne całkowicie za darmo. Niemniej, aby grać wystarczy zarejestrować konto podając swój adres e-mail.

Esport w Polsce coraz bardziej nabiera rozmiaru profesjonalnego, poważnie traktowanego sportu. W sieci można znaleźć rankingi poszczególnych drużyn w oparciu o ich mecze (np na stronie esports now). Jest to świetne źródło informacji, które pozwala sprawdzić jak silne są poszczególne teamy i przanalizować na kogo zagłosować. Esport Rankingi, statystyki, wyniki … to wszystko zaczyna przypominać rokowania, co do najbardziej prestiżowych wydarzeń sportowych.

Również w Polsce, organizowane są profesjonalne mistrzostwa esport, jak te, które odbyły się niedawno w Katowicach: ESL One Katowice. Gracze, którzy tam wystąpili już teraz zyskali popularność na miarę gwiazd sportu. Dzieciaki (niewielu z nich ma ukończone 18 lat) zapraszani są na sesje zdjęciowe i wywiady.  Zachęcamy do obstawienia zakładów bukmacherskich esport na mecze esport i podkręcenia już i tak silnych emocji jeszcze bardziej. Wygląda na to, że esport w Polsce rośnie w siłę i staje się coraz bardziej powszechny.

esports konkurs
My, nazwalibyśmy e-sport bardziej cywilizowaną wersją ‘Hunter Games’. Okazuje się bowiem, że oglądanie na żywo rywalizujących ze sobą zawodników i obserwowanie zawodów, gdzie giną ich awatary może być równie ekscytujace, co oglądanie meczu piłki nożnej. Popularność e-sport w Azji przerosła wszelkie oczekiwania i powoli przenosi się do Europy. Na starym kontynencie musi się jednak ona zmierzyć ze streotypami i nagatywną opinią. Nie chcemy przecież, by nasze dzieci spędzały kilkanaście godzin przed komputerem grając w gry. Tymczasem dzisiejsi mistrzowie esport, choć owszem spędzali godziny przed ekranem PC-eta, posiadają również bujne życie towarzyskie i umięśnione ciała. Dopóki esport nie pozbędzie się stygmatów, dopóki nie zostanie zaakceptowany przez szersze grono odbiorców.